FCSL90R001JER
Mfr.Part #
FCSL90R001JER
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.001 OHM 4W 3518 WIDE
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Foil
Failure Rate :
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Wide 3518 (9045 Metric), 1835
Power (Watts) :
4W
Resistance :
1 mOhms
Supplier Device Package :
9045
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%